Live below the line: $2 a day

Hi Lovelies!

I will be embarking on “Live below the line” next week, and I wanted to share with you a bit about it, and why i’m doing it. Basically live below the line is an initiative to increase awareness of poverty, and how it affects food choices for the poor. Its also a personal journey to discover what it is like to live on the poverty line. The challenge is to live on $2 a day for food for 5 days. Iv’e taken quite a bit of time to prepare for this, and it’s going to be tough!
I am personally doing it to experience what food choices are like for people with little money. We live in a culture where poverty is around, but we are unaware of it, and the reality of it. I hope to use my experience to help those in need, and to increase awareness. Having studied Nutrition for the last 3 years, I know that the food I will be eating for these 5 days is in now way reaching the recommendation for macro and micro nutrients, there is just no way to get it all in. 
Below is my plan for what I will be eating, I have tried my best to include as many fruit and veg as possible, but what I found was that it was too expensive to fit more in. Also, it was hard to afford protein, I really wanted eggs, but they were too pricey. 

$10 total
Breakfast
Lunch
Dinner
Snacks
Day 1
Oats with grated apple and cinnamon
Chicken meat with rice and pumpkin patties
Chickpea and pumpkin curry with rice
Bone broth, flatbread, carrots
Day 2
Oats with grated apple and cinnamon
Fried rice with chicken, zucchini, carrot and fresh herbs
Mashed pumpkin with sautéed carrot, zucchini and onion
Bone broth, baked potato, carrots
Day 3
Oats with grated apple and cinnamon
Chicken meat with rice and pumpkin patties
Lentil dal with flatbread
Bone broth, carrots, baked potato
Day 4
Oats with grated apple and cinnamon
Carrot noodles with chickpea patties
Chickpea and pumpkin curry with rice
Bone broth, flatbread, carrots
Day 5
Oats with grated apple and cinnamon
Fried rice with chicken, zucchini, carrot and fresh herbs
Lentil dal with flatbread
Bone broth, carrots, baked potato
Shopping list:
Item
Amount
Cost
Item
Amount
Cost
Olive oil
100mL
$19.90/4L = $0.50
Carrot
1kg
$0.99/kg = $0.99
Canned toms
1 can
$0.79
Garlic
1 whole bulb
$0.99 for 6 = $0.165/1 bulb
Oats
200g
$1.28/750g = $0.34/200g
Potato
500g
$0.99/kg = $0.50
Apples
2 small
$2.38/kg = $0.60
Chickpeas
1 ½ cups cooked (1 cup dried) = 250g
$0.304/100g = $0.76
Cinnamon
2 tsp
=$0.10
Curry powder
2 Tbsp
=$0.15
Chicken drumsticks
2-3 small (300g)
$3.99/kg = $1.20
Onion
1 whole 180g
$1.99/kg = $0.35
Rice
6 serves = 3 cups cooked =200g
$0.30/100g =$0.60
Zucchini
1 whole
$0.50
Pumpkin
2kg
$0.69/kg = $1.38
Lentils
½ cup = 120g
$0.63/100g = $0.76
Flour
2 cups= 500g
$0.75/kg = $0.375

 

Iv’e calculated it from mostly things I already have in the cupboard. And I usually buy stuff in bulk, for example I bought a 10kg bag of rice for around $15, and I found pumpkin on special for $0.69/kg (Score!). and olive oil I buy in bulk too, so I was able to put in a little bit more. My local grocery store always has great specials too, so ill keep an eye out for great fruit and veg special next week. 
I am counting fresh herbs from the garden as free, as well a anything else I have grown (I have a single tomato growing!). I should have some greens, to add to the fried rice and curries, and if I will have some fresh mint which I will use for making tea. 
I would love for you to spare a few dollars for the cause, my goal is to raise $300, and so far I have $72. You can donate here: https://www.livebelowtheline.com.au/me/brittany_smith

post signature

Leave a Reply